Grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej opracowała koncepcję niezwykłego pojazdu, który umożliwiłby podróż z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Hyperloop wyglądem przypomina połączenie pociągu i samolotu. Zdaniem pomysłodawców możliwe byłoby wdrożenie tego nowego środka transportu w polskich realiach.

Hyperloop nazywany lewitującą kapsułą już określany jest jako jedno z największych wyzwań przyszłości transportu lądowego. To po prostu kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów. Dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza, a pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Co najważniejsze, umożliwiłoby to dużo szybszy transport. Teoretycznie podróż z Krakowa do Gdańska zajęłaby nieco ponad pół godziny. To ponad osiem razy szybciej niż jeżdżącym na tej trasie Pendolino.

✈+��= HYPERLOOP!

Posted by Hyper Poland on 9 luty 2016

Od konkursu do prototypu

Obecnie w projekt zaangażowanych jest 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych. Zaangażowanych połączyła pasja do projektowania i konkurs, do którego zgłosili się rok temu. Odnieśli już pierwszy duży sukces, ponieważ dotarli do finału konkursu na naddźwiękowy pojazd lądowy, który odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Choć nie wygrali całej rywalizacji, to postanowili w pełni poświęcić się pracy nad projektem. Obecnie chcą doprowadzić do powstania prototypu w skali 1:24. Następnym krokiem ma być przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloop'a w wersji cargo.Skomplikowany projekt wymaga dużego kosztu, stąd potrzeba zbiórki pieniędzy poprzez portal odpalprojekt.pl.