Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz, który w latach 80. aktywnie wspierał Solidarność, został laureatem tegorocznej nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Kapituła doceniła jego „wspaniałą postawę, niezwykłą osobowość i znakomite poczucie humoru”. Relacja z uroczystości w TVP3 Wrocław we wtorkowy wieczór.

Cieszę się, że stanąłem po właściwej stronie. To Duch Święty, który natchnął mnie, żeby być przy tych, którzy są prześladowani – powiedział ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz tuż po odebraniu nagrody.

Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku na Wileńszczyźnie. Do Wrocławia przyjechał 42 lata temu. W latach 80. aktywnie wspierał Solidarność. W rezydencji biskupiej ukrywał 80 mln zł przejętych przez dolnośląskich działaczy z konta Zarządu Regionu.

Kardynał Henryk Gulbinowicz wspierał powstanie między innymi Wrocławskiej Caritas i schroniska św. Brata Alberta. W 2008 roku otrzymał Order Orła Białego.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest wręczana 4 czerwca – w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, a w tym roku również w 200. rocznicę powstania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Relacja z uroczystości w TVP3 Wrocław w najbliższy wtorek, 6 czerwca, o 20:45.