Przed intensywnymi burzami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wyładowaniom w zachodniej i północno-zachodniej części kraju będą towarzyszyć niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Porywy wiatru mogą osiągnąć 100 km na godzinę.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Silne porywy

Jak zapowiada synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Maria Waliniowska, na tych obszarach wystąpią silne porywy wiatru i ulewy. – Wiatr w porywach może osiągać 90 km/godz, a lokalnie nawet 100 km/godz – podkreśla.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. – Tam także możemy spodziewać się silnego wiatru i intensywnego deszczu – dodaje Waliniowska.

Starszy Brygadier Paweł Frątczak przypomniał zasady bezpiecznego zachowania podczas burzy. – Nie powinniśmy wychodzić z domu, trzeba pozamykać okna. Odbiorniki elektryczne powinny zostać wyłączone. Jeśli nawałnica spotka nas na powietrzu, nie wolno nam szukać schronienia pod drzewami. Kucamy i staramy się przeczekać burzę – mówił.