Mobilne KTG służy do badania pracy serca płodu i rejestruje ruchy dziecka w dowolnym miejscu i czasie. Jego wyjątkowość polega jednak na tym, że to nowatorskie urządzenie zapewnia kompleksową opiekę ciężarnej mamie dzięki czynnemu non stop, przez całą dobę, systemowi telemedycznemu. Autorkami projektu są dwie wrocławianki.

Pani Ewa jest w ósmym miesiącu ciąży. Profilaktyczne badanie serca urządzeniem KTG jest dla niej bardzo istotne. Przyszła mama zdecydowała się na mobilne KTG, które pozwala na wykonanie badania na kanapie w zaciszu domowym. Dzięki specjalnym sondom montowanym na brzuchu ciężarnej i pulsometrowi rejestrowana jest jednocześnie akcja serca i ruchy dziecka oraz tętno matki.

Zapis KTG od razu przesyłany jest do czynnego całą dobę centrum monitoringu. Gdy wynik jest prawidłowy, kobieta otrzymuje sms, że wszystko jest w porządku. Jeśli coś wzbudzi niepokój pracowników centrum, zostają uruchomione odpowiednie procedury medyczne. Wyniki badań są gromadzone na serwerach, gdzie są stale dostępne dla pacjentki i lekarza, który prowadzi ciążę albo opiekującej się ciężarną położnej.

Pani Patrycja jest szczęśliwą mamą pięciomiesięcznego Maksa. W 32. tygodniu ciąży – dzięki mobilnemu KTG, które miała w domu – uniknęła przedwczesnego porodu.

Pacjentki nie tracą czasu na wykonanie badania w szpitalu, nie stoją w korkach, nie czekają w kolejce, nie denerwują się. – Mobilne KTG to strzał w dziesiątkę – przyznają lekarze. Na takie nowatorskie rozwiązanie 5 lat temu wpadły dwie wrocławianki: dr Anna Skotny i dr Patrycja Wizińska-Socha. Jedna jest biotechnologiem, druga inżynierem biomedycznym. Dziś w realizacji pomysłu pomaga im sztab profesjonalistów – od informatyków po ginekologów. Za swój projekt dostały wiele prestiżowych, międzynarodowych nagród. Ale najważniejsze jest zwykłe „dziękuję” od zadowolonych mam.