Trzydziestu czterech Ukraińców rozpoczęło naukę w szkole ponadgimnazjalnej w Lubomierzu. Nowi uczniowie przyjechali z okolic Tarnopola. Będą się kształcić w zawodzie informatyka oraz uczęszczać do liceum o profilu policyjnym. Młodzi Ukraińcy chcą w Polsce zdać maturę, studiować i osiedlić się na stałe.

Lubomierz liczy niespełna 2 tys. mieszkańców. Przyjazd uczniów z Ukrainy to efekt ponad dziesięcioletniej współpracy miast partnerskich Lubomierza oraz Tarnopola.

Do lubomierskiego zespołu szkół uczęszcza blisko trzystu uczniów. Ukraińska młodzież naukę rozpoczęła w trzech klasach liceum i technikum. Za ich pobyt i naukę płaci Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowi uczniowie w lubomierskiej szkole to szesnasto- i siedemnastolatkowie, którzy w Polsce chcą zdobyć wykształcenie oraz zawód. Na razie zamieszkali w szkolnym internacie.

Uczniowie już na koniec roku szkolnego wiedzieli, że od września wspólnie zasiądą w ławach szkolnych z kolegami i koleżankami z Ukrainy. Wiele osób poznało się już wcześniej w trakcie młodzieżowej wymiany. W szkole nawiązały się już pierwsze przyjaźnie.

Uczniowie z Ukrainy przez całą dobę są pod opieką nauczycieli i wychowawców z internatu. Pedagodzy chwalą ich za zdyscyplinowanie i pilność.