Na Politechnice Wrocławskiej trwa 44. Zjazd Fizyków Polskich. Zaplanowano dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z trzema laureatami Nagrody Nobla, wykłady i warsztaty prowadzone przez cenionych naukowców.

Chodzi głównie o to, żeby pokazać, co się ważnego stało w polskiej fizyce przez ostatnich parę lat, jaki mamy wkład do światowej fizyki. Tu duża nadzieja jest w Nagrodzie Nobla dla profesora Trautmana za fale grawitacyjne, będziemy to trochę celebrować – mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Będziemy gościć 3 noblistów. Dzisiaj już przybył do nas prof. Theodor Hänsch. To jest fizyk laserowy, otrzymał Nagrodę Nobla za lasery. Japończyk Shuji Nakamura z Ameryki, laureat Nagrody Nobla za tzw. niebieską diodę led i Gerard’t Hooft, laureat za tzw. teorię elektrodynamiki kwantowej – informuje prof. Arkadiusz Wójs.

Fizyka jest podstawą nauki. Wszystkie inne dziedziny, jak chemia czy biologia, są zrozumiałe dzięki fizyce. Dzięki fizyce możesz być inżynierem, a nawet doktorem medycyny – twierdzi Theodor Hänsch.

W 2020 roku będziemy obchodzić setną rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Ono powstało jako towarzystwo uczonych polskich i rolą tego towarzystwa w zasadzie od zarania było przede wszystkim ułatwienie współpracy między naukowcami – mówi prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego.