W ciągu trzech lat Agencja Mienia Wojskowego na renowację średniowiecznego Zamku Czocha koło Gryfowa Śląskiego ma wydać blisko 40 mln zł. Wyremontowane zostanie całe podzamcze, powstanie nowy hotel, centrum konferencyjne oraz strefa odnowy biologicznej.

Zamek Czocha ostatni gruntowny remont przeszedł dokładnie 110 lat temu, kiedy jego ówczesny właściciel, Ernst Gütschow, przebudował średniowieczną warownię na luksusową rezydencję. Po wojnie do zamku wprowadziło się wojsko polskie i obiekt nie został rozgrabiony. Dzisiaj zamek potrzebuje jednak pilnego remontu. Prace rozpoczęły się od naprawy dachu, bo woda lała się po ścianach zabytkowych komnat.

Już za miesiąc rozpocząć się ma kolejny etap remontu. Renowacji poddana zostanie zamkowa wieża i zegar, wyremontowanych zostanie 25 zamkowych łazienek.

Zamek Czocha wciąż skrywa wiele tajemnic. Do dziś nie udało się odnaleźć wejścia do podziemi zamkowych. Od trzech lat zamek bije kolejne rekordy popularności wśród turystów. Rocznie obiekt odwiedza ponad 250 tys. osób.

W końcu są pieniądze na remont i przebudowę podzamcza, które teraz swoim wyglądem odstrasza turystów. Prace remontowe na podzamczu mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku i potrwają trzy lata.