We Wrocławiu trwa festiwal Wratislavia Cantans. Jednym z najważniejszych punktów programu był wczorajszy koncert „Widma”. Z kolei dziś o godz. 20:00 w kościele św. Elżbiety rozpocznie się koncert „500-lecie reformacji”.

Jak mówią organizatorzy festiwalu, „Widma” to mocny polski akcent tegorocznej, 52. edycji. Ta niezwykła kantata to jedno z zapomnianych dzieł Stanisława Moniuszki.

Z kolei dzisiejszy koncert niemal w całości poświęcono protestanckiej muzyce renesansu i baroku. – Program dzisiejszego koncertu zbudowany jest wokół Josquina des Présa i Lutra. Są to melodie z pieśni gregoriańskich, które Luter przetłumaczył na niemiecki, by można było sięgać po nie w kościele luterańskim. To pewna forma dialogu między muzyką katolicką i wczesnoprotestancką. Nie walka, a dialog – opowiada dyrygent Daniel Reuss.

Koncert ma na celu uczczenie 500. jubileuszu reformacji. W 1517 r. Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez zawierających krytykę ówczesnego Kościoła. – Doprowadziła ona w pewnym sensie do reformy i powstania Kościołów protestanckich, ale również do reformy chrześcijaństwa zachodniego. Kościół katolicki i inne Kościoły nigdy później nie wyglądały już tak samo. Ten nacisk na uczciwość, na etykę, na pracę – zauważa prof. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej.

Do Wrocławia reformacja dotarła w 1523 r. Wtedy to w dzisiejszym kościele św. Marii Magdaleny odbyło się pierwsze nabożeństwo ewangelickie. Dlatego w maju właśnie tam odbyły się główne obchody jubileuszu.

Przed II wojną światową 70% mieszkańców Wrocławia było wyznania ewangelickiego. Dziś w stolicy regionu mieszka ich około tysiąca. – W naszym mieście, ale też innych miastach na Dolnym Śląsku bardzo prężnie działa diakonia – prowadząc szkoły, przedszkola, domy opieki. Ufamy, że wkład ewangelików w nasze społeczeństwo, działalność charytatywną jest zauważalny – mówi ks. Marcin Orawski, proboszcz pomocniczy parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Wratislavia Cantans potrwa do 17 września. Wczorajszy koncert „Widma” można będzie zobaczyć też 31 października – na antenie TVP Kultura.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: „WIDMA” W NFM W OBIEKTYWIE TVP3 WROCŁAW