We wrześniu i w październiku ankieterzy zapukają do domów wrocławian i zapytają jak im się żyje we Wrocławiu, jakie są ich sąsiedzkie relacje i na czym oszczędzają. Ankieta obejmie 2 tysiące osób.

Pan Zdzisław był zaskoczony, gdy do jego drzwi zadzwonili ankieterzy. Zgodził się poświęcić godzinę, by odpowiedzieć na pytania dotyczące życia we Wrocławiu, jego stosunku do obcych i kultury.

Ankieterów można się spodziewać o każdej porze dnia od poniedziałku do niedzieli. Mówią, że najtrudniej zdobyć im zaufanie osób starszych. Każdy ankieter posiada identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz upoważnienie.

Dzięki udziale w badaniach wrocławianie przyczyniają się do konstruowania polityki miasta. Tak było w poprzednich edycjach. – Badania były wykorzystane po pierwsze do aplikacji do Europejskiej Stolicy Kultury, po drugie były wykorzystywane w takiej pragmatyce polityk miejskich, w polityce społecznej, dla programowania różnych działań – wymienia dr Jacek Pluta.

Badania finansuje Urząd Miasta wraz z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wnioski z poprzedniej diagnozy społecznej pokazują, że wrocławianie kochają swoje miasto. Niestety rzadko korzystają z tutejszej oferty kulturalnej. Czy wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury zmieniły tę sytuację? Tego m.in. dowiemy się dzięki tegorocznym badaniom.