Po południu niemal w całej Polsce można się spodziewać bardzo silnego wiatru - miejscami może w porywach dochodzić nawet do 100-130 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla 12 województw.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

W województwach tych prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h. W porywach wiatr będzie silniejszy.

Miejscami może dochodzić nawet do 100-115 km/h - dotyczy to województw: lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego. W województwie łódzkim zaś istnieje ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h.

Silny wiatr jest prognozowany od wczesnego popołudnia do wieczora – w centrum Polski od późnego popołudnia aż do wieczora, a na zachodzie i południu – od wieczora do piątku rano. Najdłużej ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje w woj. małopolskim, tam silnego wiatru można się spodziewać od południa w czwartek do piątku rano.

W województwie łódzkim istnieje ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h (fot. PAPMaciej Zieliński ) W województwie łódzkim istnieje ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h (fot. PAPMaciej Zieliński ) Sztorm na wschodzie wybrzeża

Dodatkowo IMGW ostrzega o sztormie we wschodniej części polskiego wybrzeża (województwo pomorskie). Wiatr dochodzić może tam do 7 w skali Beauforta, a w porywach nawet do 9 w skali Beauforta. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dodatkowo ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem (to słabsza ranga ostrzeżenia) obowiązuje w części woj. kujawsko-pomorskiego. Poza tym, w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami - spaść tam może od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm.