Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. Marznące opady śniegu i deszczu ze śniegiem będą utrzymywać się przez cały czwartek.

Trudne warunki będą panowały w środkowej i południowej Polsce. Ostrzeżenia IMGW dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz wielkopolskiego i dolnośląskiego. Synoptycy apelują o zachowanie ostrożności na drogach.

Jak informuje IMGW, Europa północna, centralna oraz częściowo zachodnia jest pod wpływem głębokiego i rozległego niżu z ośrodkiem w rejonie Spitsbergenu. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże. Polska jest na skraju wspomnianego niżu. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się płytka zatoka niżowa z układem frontów atmosferycznych, za którym w miejsce powietrza pochodzenia arktycznego napływa cieplejsze powietrze polarne morskie.

W czwartek w kraju zachmurzenie duże, na północnym zachodzie miejscami większe przejaśnienia. Na północnym zachodzie opady deszczu, wysoko w Sudetach, w Karpatach i na krańcach wschodnich opady śniegu, a na pozostałym obszarze opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami opady marznącego deszczu, przejściowo powodujące gołoledź.