Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu polecił zbadanie okoliczności, w jakich komendant miejski policji podinsp. Zbigniew Raczak trafił w nocy ze środy na czwartek na jeden z wrocławskich szpitalnych oddziałów ratunkowych. „Komendant zostanie odwołany” – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Jak powiedział rzecznik dolnośląskiej policji asp. sztab. Paweł Petrykowski, wrocławski komendant miejski został zwolniony do domu po udzieleniu mu pomocy medycznej.

Zaznaczył, że okoliczności tego zdarzenia są niejasne i komendant wojewódzki polecił wyjaśnienie czy podinsp. Raczak trafił do szpitala z powodów „zdrowotnych czy innych” – powiedział asp. sztab. Petrykowski.

Rzecznik nie potwierdził informacji, które pojawiły się w mediach, że to Staż Ochrony Kolei poinformowała policję o znalezieniu policjanta pod jednym z wrocławskich sklepów. – Na pewno powiadomione zostało pogotowie – dodał asp. sztab. Petrykowski.

Rzecznik zdementował też informację, że komendant miejski miał się wcześniej spotkać z komendantem wojewódzkim policji. Według wrocławskiej „Gazety Wyborczej” podinsp. Raczak miał zostać znaleziony przed sklepem przez funkcjonariuszy SOK. Policjant miał być pijany, bez butów i z rozbitą głową.

Rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował, że komendant główny policji wysłał do Wrocławia oficerów Biura Kontroli KGP z zastępcą dyrektora tego biura na czele. – Mają oni szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia – niezależnie od ustaleń poczynionych przez wydział kontroli KWP we Wrocławiu – powiedział mł. insp. Ciarka.

„Komendant zostanie odwołany”

– Komendant miejski policji we Wrocławiu zostanie odwołany – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. – Sprzeniewierzył się zasadom etycznym. Wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne – powiedział szef MSWiA dziennikarzom na konferencji prasowej.

Jak powiedział rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, wrocławski komendant miejski został zwolniony do domu po udzieleniu mu pomocy medycznej.