Gra planszowa dwóch wrocławianek jako pomoc w nauce historii w szkołach podstawowych. Opowieść o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom Armii Andersa w bitwie o Monte Cassino, została przelana na karty i plansze. Gry mają trafić do szkół podstawowych na Dolnym Śląsku.

To gra planszowa przedstawiająca mapę Europy z czasu II wojny światowej oraz szlak bojowy armii gen. Władysława Andersa. Uczniowie za pomocą wylosowanych kart wcielają się w rolę żołnierzy i niedźwiedzia Wojtka. – Poprzez historię zwierzęcia można opowiedzieć trudne losy Polaków – najpierw Polaków deportowanych do Związku Sowieckiego, którzy przechodzą przez Teheran, przez cały szlak bojowy, i muszą walczyć, żeby dotrzeć do Polski – opowiada Karol Madaj z Instytutu Pamięci Narodowej.

Stworzenie gry o przygodach niedźwiedzia Wojtka to pomysł dwóch sióstr: Oli i Magdy Gąsiorek, uczennic Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu. Wiedzę czerpały z filmów i książek. – Uznałyśmy, że to bardzo niecodzienne, ale też interesujące, że miś pomaga na co dzień żołnierzom w armii, nosi amunicję. Przez weekend zrobiłyśmy większość, ale później jeszcze lepiłyśmy pionki i dopracowałyśmy tę grę. A wcześniej jeszcze szukałyśmy ciekawostek i dowiadywałyśmy się o historii tej postaci – mówią.

Niedźwiedź brunatny Wojtek to najsłynniejsze zwierzę w historii Polski. Od małego wychowywany przez żołnierzy Armii Andersa, towarzyszył im w walkach m.in. o Monte Cassino. Jego zadaniem było zaopatrywanie żołnierzy w amunicję. Po wojnie trafił do brytyjskiego ZOO. – Miał tam ciekawe życie – oprócz tego, że był na wybiegu. Cały czas odwiedzali go polscy żołnierze. Rozumiał po polsku, więc jak ktoś mówił po polsku, to machał łapą i witał się z każdym – dodaje Madaj.

– Gra planszowa to szansa dla uczniów do polubienia historii Polski – mówią nauczyciele. – Dzisiaj nauczyciel ma bogaty wachlarz metod tzw. aktywizujących, które w inny sposób przybliżają naukę historii. A jest ona dla dzieci trudnym przedmiotem, bo jest dużo faktów, dat – zauważa Mariola Rzeźniczak, nauczycielka historii w SP 63.

Gra ma trafić do kilkudziesięciu dolnośląskich podstawówek, a jej angielska wersja – do polskich szkół za granicą.