Nie boli, nie powoduje objawów, ale atakuje wzrok i prowadzi do ślepoty. Jaskra dotyka osoby już po 35. roku życia. Jak tę chorobę rozpoznać i jak z nią walczyć?

Maria Dyrkacz poszła do okulisty na rutynowe badanie. Lekarz zmierzył jej ciśnienie w oku. Była zdziwiona, gdy okazało się, że cierpi na jaskrę. – Żadnych objawów, nic. Poszłam po okulary do mojej okulistki, zbadała oczy i poprosiła, żeby przesiąść się na fotel. Zmierzyła ciśnienie i zaraz skierowała mnie do szpitala i ustalili tę chorobę – opowiada pacjentka.

Od momentu postawienia diagnozy minęło 20 lat. Wzrok pani Marii bardzo się pogorszył. Teraz potrzebna jest operacja. Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego jest trudna do rozpoznania. Oczy nie bolą, choroba długo przebiega bezobjawowo, dlatego jest nazywana „złodziejką wzroku”.

– Osoby, które w wywiadzie podają nam, że marzną odległe części organizmu, to osoby, u których potencjalnie może wystąpić jaskra. U nich może się już rozwijać, a pacjenci nawet o tym nie wiedzą. Inną grupą ryzyka są pacjenci z niskim ciśnieniem tętniczym – ostrzega prof. Marta Misiuk-Hojło z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Na jaskrę najbardziej narażone są osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu lub cierpią na krótkowzroczność. Choroba rozwija się najczęściej po 35. roku życia. Wykryć jaskrę mogą rutynowe badania dna oka i ciśnienia śródgałkowego. – Na świecie ok. 70 mln ludzi choruje na jaskrę. W Polsce szacuje się, że ok. 800 tys. osób, ale tylko połowa z nich o tym wie – dodaje prof. Misiuk-Hojło.

Leczenie jaskry polega na stosowaniu kropli do oczu. W zaawansowanym stadium konieczna jest operacja. – Jest podejrzenie jaskry. Moja okulistka skierowała mnie, żeby zrobić dokładniejsze badania, bo naprawdę nic się nie działo – mówi Krystyna Bartecka, którą spotkaliśmy w kolejce do lekarza. – Mam pieczenie w oczach, nieraz oczy zachodzą mi mgłą. A tak poza tym, to nic nie odczuwam – dodaje Danuta Skowron.

Jaskry nie można wyleczyć, a jedynie zatrzymać postęp choroby. Aby dostać się na badania okulistyczne, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Światowy Tydzień Jaskry trwa od 11 do 17 marca w całym kraju.