Rada Regionu Dolnośląskiego Nowoczesnej rekomendowała kandydaturę posła Michała Jarosa w jesiennych wyborach na prezydenta Wrocławia. „Michał Jaros zaproponuje Wrocławiowi nowatorskie rozwiązania” – mówiła w stolicy regionu przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

O kandydaturze Jarosa mówiło się we Wrocławiu od dłuższego czasu, jednak dopiero w sobotę dostał on oficjalną rekomendację od swojej partii. – Wrocław od transformacji, pod rządami trzech prezydentów, osiągnął olbrzymi sukces, ale kończy się pewna epoka i miasto potrzebuje nowego otwarcia. Wrocław potrzebuje poważnej dyskusji o tym, jak ma wyglądać za 10, 20 lat – powiedział Jaros podczas konferencji prasowej.

Poseł dodał, że jest gotowy wziąć udział w prawyborach, które wyłonią wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia ze środowisk pozostających w opozycji do PiS. Zapowiedział też, że od jutra rozpoczyna swoją kampanię wyborczą. – Będę na każdym osiedlu, w każdej kamienicy i będę rozmawiał z mieszkańcami – mówił.

W sobotniej Radzie Regionu Dolnośląskiego Nowoczesnej wzięła udział przewodnicząca tej partii Katarzyna Lubnauer. – Zbliżające się wybory to czas, w którym zdecydujemy, jakiej Polski chcemy, jakiego samorządu chcemy: otwartego czy zamkniętego. Nowoczesnego, myślącego o mieście, czy oglądającego się w tył – mówiła.

Podkreśliła, że Jaros jest człowiekiem energicznym, który ma nowe pomysły na Wrocław. – Chce rozmawiać z ludźmi i być blisko nich; zaproponuje on Wrocławiowi nowatorskie rozwiązania – mówiła przewodnicząca N.

Lubnauer przypomniała, że jej partia podpisała z PO list intencyjny ws. wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw. – Ustaliliśmy też, że w drugich turach wyborów na prezydentów miast będziemy wspierać kandydatów naszych partii – tak, by miasta nie trafiły w ręce PiS – mówiła.

We Wrocławiu walkę o fotel prezydenta na razie zapowiedzieli: kandydatka PO posłanka prof. Alicja Chybicka, Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego popierany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy, oraz przedsiębiorca Robert Butwicki, popierany przez partię Wolni i Solidarni.

Rządzący Wrocławiem piątą kadencję Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.