Autyzm to nie koniec świata – mówi mama 3-letniego Gabrysia ze Strzegomia, u którego lekarze postawili diagnozę półtora roku temu. Chłopiec jest pacjentem świdnickiej poradni, która pomaga dzieciom z autyzmem.

O tym, że Gabryś ma autyzm rodzice chłopca dowiedzieli się zanim postawiono diagnozę. Chłopczyk nie mówił, był agresywny, nie było z nim kontaktu. Dzięki terapii i wytrwałości rodziców, Gabryś trzy miesiące temu zaczął mówić. – Nadal są trudności, głównie z zachowaniem, ale mowa ruszyła, a to jest dla nas najważniejsze. Jest jakaś komunikacja z nim, jest nam łatwiej z nim po prostu, bo wiemy czego chce, czego oczekuje. Ale jeszcze daleka droga przed nami – mówi mama chłopca, Sandra Golińska.

Gabryś od roku jest pacjentem świdnickiej poradni, która zajmuje się dziećmi chorymi na autyzm. Placówka ma pod opieką 100 małych pacjentów z podobnymi zaburzeniami. Jedną z metod leczenia jest metoda Tomatisa, czyli leczenie specjalnie dobraną muzyką. – W specjalistycznych słuchawkach ze specjalnego sprzętu, tzw. ucho elektroniczne, jest podawana muzyka. Zadaniem dziecka jest mieć założone słuchawki – w tym czasie może się bawić – informuje Danuta Stempowska.

Autyzm to zaburzenie na tle neurologicznym. Choroba polega między innymi na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata. Trening słuchowy ma pomóc w komunikacji z otoczeniem.

Gabrysiem opiekuje się świdnicka fundacja „Bliżej Siebie”. – Kiedy go poznałam to był dzieckiem bardzo pobudzonym, hiperaktywnym. Drzemała w nim siła dziwnych nerwów, ale teraz już widzimy zmianę. Te wszystkie działania przynoszą heroiczne efekty – dodaje Małgorzata Dziura-Sztejnberg

Szacuje się, że jedno dziecko na sto rodzi się z autyzmem.

Fundacja „Bliżej Siebie” posiada subkonto Gabrysia Golińskiego, na które można wpłacać pieniądze na leczenie chłopca: 85 1090 2369 0000 0001 3442 5651. Prowadzona jest również zbiórka na portalu siepomaga.pl. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.