Wrocławski Caritas zaprosił dzieci z Ukrainy na wakacje w Polsce. W ramach akcji „Uśmiech bez granic” 80 dzieci z polskiej parafii w Żytomierzu wyjedzie w sierpniu na dwutygodniowy turnus nad Bałtyk.

15 sierpnia wyruszą dwa autokary z Żytomierza. – Dzieci plus wychowawcy to około 90 osób, które przybędą do Ulini koło Łeby, gdzie mieści się ośrodek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Tam wypoczywać będą dzieci z Dolnego Śląska. Łącznie cztery turnusy. W sumie będzie tam wypoczywało około 400 dzieci, z czego ostatni turnus to właśnie dzieci z Żytomierza – mówi ks.Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Jeżeli ktoś będzie chciał wesprzeć tę akcje to można wpłacać pieniądze na organizację tego wydarzenia – dodaje.

To są dzieci z naszej parafii Bożego Miłosierdzia w Żytomierzu. Jest to miasto, którego społeczność jest w dużym stopniu polska. Na 270 tys. mieszkańców, 50 tys. to Polacy. W większości te dzieci są pochodzenia polskiego i bardzo chcą wyjechać do Polski. Bardzo dużo młodzieży uczy się języka polskiego, bo grupa językowa liczy 180 osób, z czego 100 to młodsze dzieci. Dla nich to też będzie nauka języka polskiego – informuje ks. Jarosław Olszewski, Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego w Żytomierzu na Ukrainie.