Ruszyła budowa Trasy Sudeckiej. To ogromna inwestycja w rejonie Wałbrzycha. Przebudowane zostaną m.in. ul. Kamieniecka i 1 Maja w samym Wałbrzychu. Powstanie również obwodnica Boguszowa-Gorc.

Na wysokości ul. Kamienieckiej w Wałbrzychu powstanie jedno z największych rond w mieście. Budowa już ruszyła. To jedyna droga wylotowa z miasta w stronę Kotliny Kłodzkiej. Jezdnia zostanie przebudowana: nawierzchnia wymieniona, powstaną drogi rowerowe. Tym odcinkiem kierowcy pojadą już za pół roku.

– Aglomeracja Wałbrzyska – wszyscy to wiedzą – jest komunikacyjnie izolowana i Trasa Sudecka razem z obwodnicą Wałbrzycha ma się przyczynić do likwidacji tego zjawiska, które ma się przełożyć również na ożywienie życia gospodarczego – twierdzi Roman Szełemej, prezydent miasta. Przebudowana zostanie również ul. 1 Maja.

Powstanie także obwodnica Boguszowa-Gorc. Zamiast stromymi, wąskimi, krętymi ulicami, kierowcy za trzy lata pojadą nową drogą poza centrum miasta. – Ciężarówki jeżdżą i niszczą te budynki. Jest duży ruch. Samo to, że tutaj są kopalnie, szyby, wszystko jest zapadnięte. Parę lat temu aż straż wpadła w dziurę – wspominają miejscowi.

Pięciokilometrowa obwodnica Boguszowa to dwa wiadukty, trzy ronda i nowa ścieżka pieszo-rowerowa. A wszystko z widokiem na Sudety. – Jej wybudowanie znacząco poprawi bezpieczeństwo na drodze i komfort życia, ponieważ aktualnie droga wojewódzka przebiega przez ścisłe centrum stromymi, wąskimi podjazdami – mówi nam Waldemar Kujawa, burmistrz miejscowości.

Dzięki budowie nowej Trasy Sudeckiej kierowcy łatwej dojadą do Czech i planowanej drogi ekspresowej S3 przy granicy. Cała Trasa Sudecka na terenie Wałbrzycha i Boguszowa będzie gotowa w 2021 r. Koszt tej inwestycji to 60 mln zł, z czego 85% to dotacja unijna.