Brzmienie liczącego 300 lat Czerwonego Stradivariusa zainteresowani mogą usłyszeć dziś wieczorem podczas koncertu charytatywnego. Pieniądze są zbierane dla najwybitniejszych młodych muzyków z Polski.

Elizabeth Pitcairn zagra na jednych z najbardziej rozpoznawalnych skrzypiec świata. Instrument wykonany przez najwybitniejszego lutnika na świecie Antonio Stradivariego znany jest pod nazwą Czerwony Stradivarius Mendelssohna. Zaraz po ich stworzeniu skrzypce zaginęły na 200 lat. 30 lat temu trafiły na aukcję w Londynie, gdzie za rekordową cenę 1,7 miliona dolarów wylicytował je anonimowy kupiec.

Elizabeth Pitcairn i jej skrzypce będzie można usłyszeć podczas koncertu charytatywnego, którego dochód zostanie przekazany młodym uzdolnionym muzykom.

Julianna Wira to 13-letnia pianistka z Wrocławia. W ciągu kilku ostatnich lat wygrała 30 konkursów w kraju i za granicą. Rok temu dzięki funduszom zebranym podczas pierwszej edycji charytatywnego koncertu otrzymała stypendium i na 2 miesiące wyjechała do szkoły muzycznej w Stanach Zjednoczonych. Przed południem młodzi artyści z Wrocławia, w tym Julia, mieli okazję posłuchać słynnej skrzypaczki.

Organizatorzy akcji za zebrane pieniądze chcą ufundować stypendia wyjazdowe dla 5 młodych muzyków.