Kilkadziesiąt cieląt i jałówek w gospodarstwie w Janowicach Dużych ma areszt domowy. Zwierzęta od dwóch lat nie wychodzą na pastwisko. Dostęp do zielonej trawy odcięła droga ekspresowa S3 – nie do przejścia przez krowy, nie do przejechania przez ciągniki.

Droga S3 biegnie przez gminę Krotoszyce, wieś Janowice Duże i przez gospodarstwo rolne – między oborami a... pastwiskami. – Jest most wybudowany, ale trzeba by było bydło gonić przez całą wieś – jakieś 2,5 km i 1,5 km do łąki – zamartwia się Piotr Łękawski, rolnik z Janowic.

Dostępu do łąk potrzebują hodowcy, dostępu do pastwisk – krowy. – To bydło jest zdrowsze na nogi, na stawy, jak chodzi po pastwisku. To nie jest tak, że ono jest uwiązane przez cały czas – musi być też na wolności – dodaje Marian Łękawski.

Rolnicy nie zasypiali gruszek w popiele na etapie konsultacji społecznych dotyczących ekspresowej „trójki”. – Były obietnice przez głównego projektanta, który się spotykał w gminie i tutaj na gospodarstwie, i mówił, że tu będzie most wybudowany. Później były rozmowy, to mówił, że będzie przejście dla zwierząt. Ale nie ma ani mostu, ani przejścia – twierdzi pan Piotr.

– Na etapie konsultacji społecznych nie było dokumentów, które wskazywałyby, że jest tak duża hodowla w okolicy. Jeśli dostaniemy odpowiednie dokumenty, to na pewno to przeanalizujemy i przedyskutujemy tę sprawę – uspokaja Magdalena Szumiata z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tylko dzikie zwierzęta mają fory u projektantów i... własne przejścia. Niestety, nawet cielęta w tych tunelach się nie zmieszczą. – Cztery przepusty dla zwierząt, pięć przepustów dla żabek, a na półtorakilometrowym odcinku mam trzy wjazdy na pole w jednym miejscu. Kto to zaprojektował? – zastanawia się pan Marian.

Szczególnie udały się budowniczym drogi – wjazdy na pole. Jeden stoi przy drugim, ale na żadnym rolniczy ciągnik się nie zmieści. – Temat jeszcze nie jest zamknięty. Prosimy, aby się z nami skontaktować – przekonuje Szumiata.

To jedyna duża hodowla bydła mlecznego w gminie Krotoszyce – ok. 400 sztuk.