We wrześniu 2019 r. brytyjski Uniwersytet Coventry otworzy filię we Wrocławiu. Będzie to pierwsza tego typu niezależna placówka w Polsce utworzona przez zagraniczną uczelnię wyższą. Wśród nauczanych dziedzin będą cyberbezpieczeństwo, inżynieria i hotelarstwo.

Początkowo w filii będzie mogło podjąć studia 300 studentów. Będzie oferować kursy w zakresie przedmiotów zawodowych i technicznych na studiach stacjonarnych i zaocznych. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, a ich absolwenci otrzymają dyplom Coventry University.

Początkowo oferowane programy będą obejmowały poziom studiów licencjackich w dziedzinie biznesu, cyberbezpieczeństwa i IT, inżynierii, hotelarstwa i turystyki. Uniwersytet zamierza jednak rozszerzać zakres studiów.

„Filia Uniwersytetu Coventry będzie pierwszą tego typu niezależną placówką w Polsce utworzoną przez zagraniczną uczelnię wyższą. W planach jest również możliwość wymiany studenckiej z innymi brytyjskimi jednostkami należącymi do Grupy Coventry University zlokalizowanymi w Coventry, Scarborough i Londynie” – czytamy w komunikacie przesłanym przez reprezentantów uczelni.

Kształcenie w nowej filii we Wrocławiu ma być oparte na elastycznym modelu, dzięki czemu studenci będą mogli łączyć naukę z pracą w niepełnym wymiarze godzin, co ułatwi finansowanie studiów. W komunikacie czytamy również, że uczelnia planuje bliską współpracę z lokalnymi firmami, aby wypracować model edukacji kształcący wykwalifikowanych absolwentów gotowych do podjęcia pracy, wyposażonych w wiedzę i umiejętności zawodowe zwiększające ich szanse zatrudnienia.

„Młodzi ludzie z Polski i Europy Środkowej wysoko cenią edukację w Wielkiej Brytanii, a my chcemy podkreślić, że bardzo mile ich widzimy na brytyjskich uniwersytetach, w tym także na naszym Uniwersytecie Coventry. Otwierając filię, pragniemy pokazać, że będziemy oferować elastyczną i zorientowaną na rozwój kariery lokalną alternatywę, która umożliwi zdobycie dyplomu brytyjskiej uczelni wyższej w dziedzinach, w których występuje największe zapotrzebowanie wśród pracodawców” – mówi cytowany w komunikacie prorektor Uniwersytetu Coventry John Latham.

– Po raz pierwszy w historii renomowana zagraniczna uczelnia zdecydowała się na tak znaczące zaangażowanie w życie polskiego miasta i otworzenie u nas swojej filii. Jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy, jak i Uniwersytet Coventry – uznawany za jeden z najlepszych oraz najbardziej innowacyjnych w Europie – dodał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Uczelnia współpracuje już z Politechniką Wrocławską, prowadząc program magisterski w zakresie europejskich systemów i kontroli, dając studentom możliwość studiowania w Polsce i w Coventry.

Uniwersytet Coventry w 2018 r. świętuje swoje 175. urodziny. Został założony przez przedsiębiorców i przemysłowców jako Coventry School of Design (Coventry Szkoła Projektowania).